Palenie a lęk

Czy palenie pomoże mi zmniejszyć lęk?

Po co palimy?

Nikotynizm to uzależnienie najbardziej rozpowszechnione w naszym społeczeństwie i najbardziej ignorowane i może właśnie dlatego przymykamy oko nawet na palenie przez dzieci. Pracując w domu dziecka miałam okazję obserwować ciąg dzieci do bycia jak dorośli. Chwalenie się kto już pali i ile potrafi szlug wypalić. Było to nie do powstrzymania. Uzależnieni zrobili by wszystko aby tylko zapalić.

Popularne więc niegroźne? Podobnie jest z alkoholem, który będąc obecny przy każdej ważnej okazji zmniejsza naszą czujność. Tylko narkotyki to jednoznaczne zło. Ich to nie wolno i już. Phi , co za nierówność. Skoro palenie nie dezorganizuje życia jak alkohol czy narkotyki, to można zapomnieć, że szkodzi?

Jak to się dzieje, że tyle osób uzależnia się jednocześnie zdając sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych? Przecież na każdej paczce znajdują się obrzydliwe rysunki z ostrzeżeniami. Ale przecież można zakupić sobie pokrowiec na paczkę lub po prostu ignorować ich widok.

Palacze dobrze zdają sobie sprawę z konsekwencji, jednak zawsze występuje przekonanie, że „mnie to nie dotyczy”, „mnie to nie dotknie”. Do czasu.

Powodem sięgnięcia po papierosy są czynniki społeczne. A później przychodzi uzależnienie.

Sięgamy po papierosy za namową lub aby dostosować się. Czasami chcemy spróbować, ale najczęściej chcemy ściślej przynależeć do grupy. Na pewno znasz ten scenariusz. Idziesz do nowej pracy. Ciężko poznać nowe osoby, wbić się do grupy. Wszyscy wychodząc na fajkę są bardziej zżyci, mają czas na porozmawianie, poplotkowanie i zgranie grupy. Jeżeli nie palisz nie należysz do grupy. Co prawda możesz wychodzić bez papierosa, ale ile można odstawać?

Palenie a lęk

Chociaż badania wskazują, że papierosy nie obniżają lęku to są używane w celu regulacji emocji. Czasem jest to lęk, czasem złość. Jak to się dzieje, że chociaż naukowe badania wykluczają działanie nikotyny na nasze emocje miliony nadal stosują papieroska w celu „uspokojenia się”?

Jak dla mnie mają tu znaczenie 2 elementy palenia. Przeanalizujmy sobie zależność palenie a lęk:

  • Efekt odsunięcia się od problemu. Paląc musimy często zmienić miejsce i oderwać się od trudnej sytuacji. Wyobraź sobie kłócącą się parę. On oznajmia, że musi zapalić i wychodzi na papierosa. Przerywa trudną sytuacje, zmienia miejsce i daje sobie parę minut na samotne przemyślenie sytuacji w której się znalazł. To samo można uzyskać bez palenia wyznaczając sobie miejsce i zajęcie do uspokojenia się. Równie dobrze można w tym czasie wyjść do drugiego pokoju i składać origami. Efekt taki sam tylko zdrowszy.

  • Następnym elementem są regularne głębokie oddechy wymuszane prze palenie. Jedno z podstawowych ćwiczeń, które polecam w moim e-booku. Tym razem wyobraź sobie studenta po egzaminie nerwowo wyczekującego wyników. Zestresowany wychodzi przed budynek i pali papierosa za papierosem. Regularne głębokie oddechy pomagają mu wyrównać jego płytki i nierówny oddech spowodowany stresem i lękiem. Efekt niezaprzeczalny. Tylko to samo przecież może uzyskać bez tytoniu stosując tak popularne ćwiczenia oddechowe. Zachęcam w tym celu do sięgnięcia do mojego e-booka. Chociaż napisany dla nastolatków przyda się i dorosłym.

Objawy odstawienne

Mimo to rzucanie palenia to nie jest łatwa sprawa i pociąga za sobą konsekwencje. Sama rzucając palenie musiała się zmierzyć z wieloma z nich. Możliwe objawy odstawienia tytoniu to:

  • dysforia
  • niepokój
  • zmienność nastojów
  • trudność w skupieniu się na innych rzeczach
  • problemy z koncentracją
  • bezsenność lub nadmierna senność
  • wzmożone łaknienie
  • ból mięśni i głowy
  • duszności
  • nudności i wymioty
  • zmęczenie

Moja odpowiedź na pytanie brzmi tak. Palenie na chwilę zmniejszy lęk, ale ten sam efekt można uzyskać taniej i zdrowiej. Sięgnij po techniki relaksacyjne, techniki uważności lub techniki oddychania opisane na licznych blogach, w książkach, a także w moim e-booku.

Dodatkowo kilka linków na które warto zajrzeć:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie  Trochę medycznych faktów

http://jakrzucicpalenie.pl/   Spora dawka wiedzy i materiały wspierające rzucanie

https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/leczenie-zaburzen-psychicznych-a-palenie-tytoniu-co-pacjent-powinien-wiedziec/   Ważna informacja dla osób leczących się z powody zaburzeń psychicznych