5 wartości. Jak być bardziej zadowolonym z życia?

5 najważniejszych rzeczy w twoim życiu

Przywitaliśmy już rok 2021 i może nawet masz już postanowienia na ten rok. Ja dopiero je tworzę. 1 stycznia to nie jest magiczna data po której nie da się nic zrobić, ale oczywiście łatwiej jest jeżeli takową sobie wyznaczymy. Dwa lata temu pisałam trochę o postanowieniach noworocznych i co możemy zrobić, żeby zwiększyć ich skuteczność, ale w tym roku chciałabym się cofnąć o przynajmniej jednej krok. Tym razem zastanówmy się co w zasadzie chcemy zmieniać, żeby być choć trochę bardziej zadowolonym z życia. Choćby odrobinę.

Wielka piątka

Te 5 najważniejszych rzeczy to oczywiście mogą być wartości, sfery życia albo coś co wydawałoby się mniejszym znaczeniu jak np. fryzura. Ważne, żeby podejść do tego szczerze. Nie ma sensu nadymać się jak paw i wybierać rzeczy typu relacje z rodziną, rozwój zawodowy i intelektualny, praca oraz zdrowie. Można, ale nie trzeba jeżeli to nie są rzeczywiście ważne dla ciebie rzeczy W TEJ CHWILI. Ostatecznie nie chodzi o wielkie cele, ale o efekt czyli zadowolenie.

Może w tym roku, żeby powiedzieć sobie to był naprawdę dobry rok potrzebujesz więcej snu, a nie awansu. To tylko rok. Nie całe życie. Jeżeli w tym roku na pierwszym miejscu nie postawisz dzieci to wcale nie znaczy, że nie są dla ciebie ważne. Po prostu to jest rok na rozwój czegoś innego, bo rok dzieci był przez ostatnie 10 lat. Daj sobie czas i zastanów się nad tą twoją wielką piątką roku 2021. I pamiętaj, że chodzi o to żeby pod koniec roku być bardziej zadowolonym z życia niż rok temu.

Hierarchia wartości

Teraz przyszedł czas na poszeregowanie twojej piątki. Zapisz każdą wartość/sferę/rzecz na osobnej karteczce i rozłóż przed sobą. A teraz zastanów się bez czego dasz sobie radę i odejmij jedną karteczkę. Później zrób tak z kolejnymi. Nad każdą pochyl się osobno. Teraz rozłóż przed sobą swój wybór. Na dole niech będzie ta karteczka, która została, na górze ta którą odłożyłeś jako pierwszą. W darmowych materiałach są przydatne do tych ćwiczeń plansze do drukowania. Nie są niezbędne, ale estetyka czasem pomaga więc, jeżeli chcesz je wydrukować to zapisz się do newlettera.

Zadaj sobie kilka pytań

Zadaj sobie kilka ważnych pytań:

  1. W jakim stopniu od 1 do 5 jestem zadowolony z realizacji tej sfery/wartości?
  2. W jakim stopniu od 1 do 5 chciałbym realizować tę sferę/wartość?
  3. Co do tej pory budowało moje zadowolenie z realizacji tej sfery/wartości?
  4. Jakie rzeczy robiłem na rzecz tej sfery/wartości, które nie przyniosły rezultatów?
  5. Co mogę zrobić w tym roku innego, żeby podnieść zadowolenie z realizacji tej sfery/wartości?

Przykład:

  1. Ważny jest dla mnie rozwój zawodowy, jednak jestem z niego zadowolona tylko 2 na 5.
  2. Chciałabym być realizować tę sferę na 3.
  3. Podjęłam w tym roku sporo nowych wyzwań. Uczyłam się nowych rzeczy w obecnej pracy. Załapałam się na dodatkową pracę na zlecenie. Robiłam rzeczy, których się bałam. Byłam na dwudniowym szkoleniu. Buduję swoją pewność siebie w pracy. Powoli i z trudem, ale jednak godzę się z porażkami i brakiem wpływu na wiele rzeczy.
  4. Łapałam się różnych ścieżek, ale nie miałam jednej konkretnej wytyczonej drogi. Dzięki temu spróbowałam kilku nowych rzeczy, ale nie za bardzo poszłam do przodu. Za dużo uwagi włożyłam w pracę na etacie.
  5. Przygotować bazę do działalności własnej. Określić długoterminowy cel, wybrać konkretną ścieżkę zawodową. Odbyć przynajmniej jedno mniejsze szkolenie i wybrać większe na przyszłość.

JAK JEST

Jak jest

JAK MA BYĆ

Jak ma być

 

Postanowienia noworoczne?

W ten sposób stworzyłam sobie kilka potencjalnych postanowień na ten rok. Jednak to wcale nie muszą być postanowienia i wcale nie muszą być na rok. Możemy określić dłuższy lub krótszy przedział czasowy, gdy zadanie powtórzymy i zobaczymy co się zmieniło. Możemy wybrać wszystkie punkty z jednej sfery lub po jednym punkcie z każdej lub tylko jeden punkt. Pełna dowolność tylko za nim coś wybierzesz zastanów się dobrze, czy jesteś w stanie to osiągnąć. Nie ma sensu stawiać sobie za cel zbyt dużo tylko po to żeby się zniechęcić. Pamiętaj, że twoim celem jest być bardziej zadowolonym z życia, a nie zakatować się dla idei. Jeżeli już wybierzesz punkt to czeka cię kolejne trudne zadanie, czyli plan realizacji, ale to już leży po twojej stronie.

Nie biczuj się jeżeli nie wyjdzie. To twoje życie. Ja w tej chwili mam takie wartości i wynikający z tego plan, ale jeżeli w kwietniu okaże się, że mam nowotwór to moim priorytetem będzie pewnie zdrowie. W ciągu roku możemy napotkać wiele niespodzianej i najważniejsze to być elastycznym.